Те, чого Ви не знали про батіг

Батіг як легальна самооборонна зброя близького майбутнього: Можливості використання батога як універсального інструменту в повсякденному житті молодої людини.

Стаття написана за допомогою дослідження проведеного автором та його друзями, колегами Орденом Лицарів Потужного Столу Могили.

 

Як ви вже здогадалися, мова піде про не зовсім звичайний гнучкий предмет зроблений людиною дуже давно. Історичні згадки про батіг (бич) можна знайти на сторінках Святого Письма в книзі Біблії: “і зробив Він (Ісус Христос) бич з мотузок, і повиганяв з храму всіх торгівців та попрокидав столи їхні” – це звичайно ж не зовсім зрозуміло пересічному громадянину, і навіть не усім християнам  нашого часу.
Чому? та тому що є люди, які не знають і ніколи не задавалися питанням що таке бич і чим він відрізняється від батога ?, а навіщо таке знати взагалі ? Багато питань та не розкритих таємниць навколо цієї речі. Найперше, що можна сказати про батіг так це його використання в побуті. Що в ізраїльському народові що в українських селах та хуторах – батіг славно служив людям для загону худоби, виховання псів та на полюваннях.

Що ж таке батіг за визначенням і який він взагалі? – майже усі джерела включно з енциклопедіями, словниками та мережею інтернет свідчать нам наступне: Батіг – різновид холодної зброї (залежно від матеріалу та структури) який складається з ручки, українською пужална, гнучкої частини – шкіряного чи ін. плетіння поступово потоншуючись до кінця, прикінцеву частину – так званий язик або фол (англ.), що може мати вузли чи додаткові металеві накладки (зубці, леза, камінці) та кінця  назва залежно від мови: крекер, хлопавка, тятивка, волосінь, кінський хвіст тощо.

У нашій уяві одразу постає щось товсте, довжелезне, схоже на дебелу змію, і водночас страшне та ефектне. На справді це не зовсім так.
Існує безліч модифікацій чи іншими словами форм і видів батога. От як раз бич – і є одним із видів батога, російською – кнута.
Погортавши літературу та сторінки інтернету розрізняють наступні види батогів (батіг – загальна назва): батіг, арапник, пліть, нагайка, вовчанка, бич, флогер, багатохвістка, тощо.
Розрізнення цих термінів здається малоцікавим для початківців в цій справі, але дещо маєте знати.

Наприклад:

нагайка – шкіряний предмет (максимально метр довжини), що і зараз є холодною зброєю та має на кінці свинчатку, тобто вплетену кулю від пістолета чи просто свинець; (два малюнки нижче)

вовчатка схожа на нагайку і теж є ХЗ (холодна зброя), але вона не гнучка і ще менша (макс. близько 50 см). В основному вовчанка була потрібна для відбивання від вовків під час їзди верхи по лісі чи у випадку захисту від супротивника на ближній дистанції, що майже ідентично до бою з палицею чи дубиною.

Бич же етимологічно більше підходить до опису батога, оскільки має довшу гнучку частину та плівся в основному з грубих мотузок які називаються і донині в селах – бичівка, тобто від слова бич, або той що б’є. Це вже щось таке метрів зо 2 і завдає ударів сікучих та ріжучих на противагу двом попереднім предметам.

Багатохвістка це той же батіг, тільки з багатьма язиками (див. вище),

А флогер це сучасна назва мазохістичної атрибутики для секс-ігор.

Зробивши невеличкий підсумок можна сказати, що батіг має свою історію до того ж дуже давню, а також безперечно є надбанням різних етносів та культур, про що свідчать глибока етимологія та різновиди, що перекладаються різними мовами світу.

Для чого ж іще був потрібен батіг та як його використовували окрім випасання худоби та підручному засобі на полюванні?

Для відповіді на це запитання нам знадобиться глибоко копнути в історичні війни та застосування батога для допиту та катування жертв.
Усі чудово знають що кати перед тим як рубати голову били жертву батогом для посилення муки і мало хто доживав до розуміння того що скоро він помре. Або ж для допиту коли вимушують розповісти людину правду. З катуванням зрозуміло, а от про зброю та використання в бою, про це зараз і піде мова.

Батіг – зброя абсолютно не поширена, а відповідно і захищатися від нього набагато складніше ніж від будь-якої іншої холодної зброї! Чому? Через те, що мало хто після розпаду феодального ладу, тримав його в руках, а відповідно не знає що і як ним треба робити. Люди користувалися батогом лише для випасу худоби про що було вже зазначено. Правильні удари батогом завдають жертві сікучих, кровоточащих та дуже болісних ран на відкритому тілі. Батогом можна примати ворога на дистанції, адже він довгий і довший за меч, палицю, ніж тощо. Людина з батогом фактично просто б’є свого ворога без ніяких перешкод. Але що робити якщо людина гарно вдягнена і має при собі зброю ? Чи завдасть батіг якоїсь шкоди? –  при проведенні експерименту Я та мої колеги виявили майже нульову ефективність, тобто батіг не прорізав одяг і людина не відчувала болю, лише страх, та звуковий ефект, що інколи закладав вуха. То невже батіг як зброя самооборони на вулиці не проходить?, справа в тому що батіг розрахований в першу чергу на обеззброєння супротивника (так склалось історично), ефект помітності через сильний хлопок, звук та просто страх противника, що дозволяє виграти час для людини та знайти рішення в ситуації. Батіг завжди був зброєю латентною, тобто ліворукою чи просто допоміжною, адже першою була клинкова зброя!  Але звичайно знаходяться майстри та любителі цієї зброї що володіють нею дуже ефективно і використовують будь-де і будь-колию Такими наприклад є американці – Ентоні ДеЛонгіс, Адам Вінріч, англійці – Марк Стоун та інші. Окрім виривання зброї з руки супротивника та повалення його на землю, існує так званий ближній бій з батогом, де використовується зазвичай ручка батога, або ж просто найтовстіше та найважче місце батога, таким чином воїн просто крутить нею як кистенею, булавою і таким чином ручка завдає шкоди тілу ворога через одяг, що в нашому випадку підходить. Також, батіг, це як мотузка, де можна використати техніку удавки, замотування та плутання противника у власному тілі так сказати! Висновок з цього наступний: якщо людина володіє звичайним та ближнім боєм з батогом – то ворогу буде непереливки :).
Батіг по суті зброя нападаючого, зброя покарання, а не зброя вбивства! – тому є неписаним правилом в нашій свідомості про легальність його використання.  В будь-якому випадку, якщо не задушити людину, то батогом і особливо покалічити жертву неможливо, зате провчити, покарати чи банально не підпустити – абсолютно реально.

Наступним питанням в нашому дослідженні є різновиди батогів.

Існують булвіпи – тобто стандартний батіг з ручкою та гнучкою частиною,

стоквіпи – батоги що мають довгу ручку та довге гнучке тіло і ці дві складові кріпляться між собою петлею, а також

снейквіпи – батоги коротші ніж перші два і не мають ручки як такої, тобто ручка гнучка або взагалі вузол чи потовщення що виконує функцію ручки,

Такий батіг як снейквіп до 3-х метрів довжини можна носити: в рюкзаку, на поясі або замість нього, через плече, на поясі через спеціальну петлю, в спец. чехлі як для тенісних ракеток та просто в великій кишені. Звичайно бажано носити батіг приховано, тобто не на показ людям і правоохороннім органам. НЕ зважаючи на те, що батіг не є холодною зброєю а отже не заборонений для носіння, все ж не варто випробовувати терпіння та можливість потрапити під пильне та цікаве око міліції. Якщо так сталося, то звичайними відмовками можуть бути: іду до дівчини, практикую мазохізм, несу подарунок, займаюся плетінням, купив, їду з села, займаюся реконструкцією чи просто тренуюся етнічними бойовими мистецтвами., одне точно має подіяти, за звичай діють усі !. Отож коли ми розібралися з легальністю цієї зброї , давайте подивимося як батіг діє на бандитських вулицях міста Києва.

Змоделюємо ситуацію!
( http://www.youtube.com/watch?v=Rf36xqxpmC8)

– Іде собі хлопець з університету додому. Вечір, темно. На вулиці мало людей, але хлопець помічає двох незнайомців що активно розмовляють про те де б їм взяти трохи грошей Вже майже підійшов до свого дому, хлопцеві на зустріч хутко вийшло двоє людей на підпитку. Один одразу ж почав розмову з вимагання грошей та звинувачення хлопця у всіх смертних гріхах. Хлопець був втомлений та не в доброму гуморі і мав при собі батіг, що недавно сплів. Один чолов’яга хотів вже було підійти ближче та вдарити хлопця і ще й поліз в кишеню, можливо за ножем!, був метрах зо два від нашого героя. Хлопець не довго думаючи витягнув з рюкзака батіг і тихенько відкинув його назад для і зайняв бойову позицію. Тільки но чоловік-грабіжник почав рух вперед, як хлопець влучним ударом батога вдарив тому по обличчю. Пролунав зойк, чоловік нахилився і закрив обличчя руками, другий одразу пішов у наступ. Хлопець хотів вдарити і другого, першим ударом промахнувся і пролунав хлопок, ніби постріл. Чоловік злякався. Не втрачаючи слушного моменту, хлопець б’є того по ногам, але чоловік зробив крок і батіг обмотав ноги. Хлопець швидко потягнув на себе батіг і чоловік хитаючись впав на спину.

На цьому моменті і зупинимо ситуацію.

Проаналізуємо: чоловіки явно сильніші за хлопця і мають допінг – алкоголь, але незважаючи на це не помітили чи не зрозуміли що буде робити хлопець,  відчув удар по обличчю і це спричинило рефлекс закриття руками, інший просто спершу злякався пострілу, усе це доводить нам великий секрет ефективності батога на вулиці як самооборонного предмета карального вжитку.
Ця ситуація, дуже схожа на ситуацію яка відбулася зі мною, тому це дає право говорити про власні спостереження та досвід.

Практично будь-який пересічний громадянин країни що проживає в місті, коли побачить людину з батогом на вулиці, знітиться. Це доводить нам психологія. Звук, який виникає від реверсного удару батогом гучний і схожий на постріл, то звичайно будь-яка людина злякається, не говорячи вже про людей що мають проблеми з законом або просто не знають що це батіг, мотузка дає такий звук, подумають що пістолет Якщо ж грабіжник, що хоче просто заробити легких грошей та сподівається лише на переляк жертви, то в даному разі жертва налякає ворога ще більше:).

Отож, уявімо що ви придбали батіг, або ж сплели його власноруч, (книга Рона Едвардса), що робити далі? Ви спробували вдарити кілька разів по повітрю, але зачепили себе і вам вже не хочеться мати з батогом справу?! Батіг – складна річ і з першого разу без тренувань та взагалі без теорії майже неможливо нічого зробити, не говорячи вже про класний правильний звук від якого закладає вуха.
Відповідаю на це запитання знову таки за допомогою власного дослідження.
Для того, щоб вміти користуватися батогом ,як і усі бойові мистецтва зі зброєю маємо врахувати техніку безпеки, теорію та практику. Отож теорія полягає у стійках та ударах а також оперування поняттями: ручка – місце за яке тримаємося рукою, фал(або язик) – одна мотузка на кінці батога до крекеру! (ця частина замотується якщо потрібно, сам батіг не замотується., крекер (хлопушка) – самий останній і самий тонкий кінчик батога що закінчується китичкою яка і є хлопавкою, найчастіше це синтетична мотузках, або капронова плетена в кілька разів нитка, замах – виконується перед ударом, взмаху руки,  посил – безпосередня перша частина удару після взмаху, удар – ураження цілі або хлопок, відтяг – після посилу різкий потяг батога на себе в інший бік, нагон – постійні однотипні удари, комбінований – ураження кількох цілей різними ударами.

Отож тепер можна детальніше поговорити ближче до теорії стійок та ударів:

Стати в зручну стандартну бойову стійку, батіг взяти бажано в праву руку, яка ззаду, або в руку в якій вам зручно.

:!: Бажано надіти окуляри, шапку, наручі, джинси та ін.

ПАМЯТАТИ! усі удари батогом виконується лише за рахунок дії навпаки, тобто перший рух – це замах, а рух в тій же самій площині назад – є ударом!!!

    1. Удар хлопковий знизу вперед з віттягом назад у момент коли крекер (кінець батога) ще не досягнув цілі різким рухом руки назад перед секундною фіксацією випрямленої руки. Батіг знаходиться збоку від нас, паралельно нашому тілу. Легеньким рухом подаємо руку вперед доти доки рука не досягне 90 градусів з тілом і слідкуємо в цей момент за тим щоб батіг випрямився не повністю а на 50-80 % і різко рухаємо руку на себе – вниз. Пробуємо кілька разів поки не відбудеться характерний хлопок. Якщо хлопок діє значить удар виконаний вірно.
    2. Стандартний цирковий удар на ціль виконується шляхом сильного замаху руки вверх паралельно тілу, і у момент коли батіг знаходиться поза межами нашого зору, а точніше за нашою спиною (кілька секунд після взмаху батога вверх) – різко рухаємо руку чітко в тій самій площині , тобто показуємо рукою в те місце куди потрібно влучити ніби указкою на дошку і отримуємо чіткий удар батогом по цілі.

[цей удар, як і усі інші, є базовим, але з першого і навіть 5-го разу виходить не у всіх, тому маємо терпіння і все вийде.]

  1. Удар з-за голови. Та ж сама стійка, можливі зміни при випробуванні ударів для повного злиття людини з батогом. Робиться замах рукою з боку через голову справа наліво знизу вверх, коли батіг залетів за спину і рука зігнулася в лікті, різким рухом руки в тій самій площині рухаємо назад зліва на право де в кінці рука показує на ціль і виникає боковий удар – цей удар є найгучнішим ! Але треба слідкувати за тим, щоб кінчик батога при ударі не вдарився на землю а був весь час в повітрі, оскільки хлопка не буде, буде просто удар по землі.!
  2. Удар вбивця змій. Замах так як на ударі номер 2, після чого ураження цілі з поправкою на ближче ніж реальна ціль. Після замаху вверх, випрямляємо руку і показуємо вниз перед ціллю що лежить на землі, але не на саму ціль , а на 15-40 см. ближче. Таким чином батіг йде по землі хвилею і пройшовши спочатку по землі де ми показали рукою, кінчик досягає мети і вражає ціль ніби жива змія що доганяє жертву. Такий удар може виконуватися швидко і часто, шляхом відскоку після ураження цілі або промаху ведеться за голову по інерції та вдаряється ще і ще раз.
  3. Удар моряків. Ураження цілі зверху над хазяїном батога або хлопок вверх. Виконується так : робимо взмах батога вверх, чекаємо поки батіг почне обкручувати лікоть, потрібно різко випрямити руку вперед. Це складний удар і можливий лише за кількох тренувань по кілька годин. Правильний удар з хлопком відбудеться лише тоді, коли батіг ледь охопить край ліктя і різко злетить в іншому напрямку з ліктя як петля. Лікоть в даній ситуації це перенаправлення 2-ї частини батога з горизонтальної площини в вертикальну.
  4. Удар за спиною. Крутимо батіг над головою зліва направо, коли батіг починає залітати за спину, потрібно нагнутися тілом вперед щоб батіг горизонтально перебував над нашою спиною в повітрі, після чого різко рухаємо рукою назад за траєкторією рукою вбік, при цьому випрямляємося. Цей удар виглядає дуже ефектно і дає можливість вражати ціль ззаду не розвертаючись і не втрачаючи з поля зору все що спереду нас.
  5. Вихоплення зброї або просто замотування батога за щось. Виконується так: взмахуємо батогом у напрямку цілі з протилежної площини так, щоб язик батога мав доступ до обмотування. Є ще один спосіб для довгих та важких батогів : спочатку робиться замах як в ударі 2  а потім різкий посил батога в інший бік, у бік цілі, але з доступом та поправкою на замотування. Після кількох секунд після удару замотування – різко тягнемо на себе для підтягування предмета до себе, якщо зброя, то обов’язково до себе вниз, щоб не травмувати себе чужою зброєю. Якщо батіг замотався і не розплутується або ж зав’язався сильно, то його треба розплутати вручну, якщо ж це зробити важко або неможливо – робимо хвилясті рухи батогом в різні боки до повного розплутування язика і крекеру.
  6. Комбіновані удари батогом, що включають набір з наведених вище та інших рухів. Можливий лише після опанування попередньо вказаних ударів.

* Таким чином маємо вісімку базових і основних ударів батогом + використання батога як удавки всім відомими методами що не потребують роз’яснення та не витримають цензури, а також можна детально побачити на відео  чи майстер-класах як використовувати мотузку, шарф чи шнурок в самообороні у східних єдиноборствах.

Кожен удар має свою специфіку і використовується для різних цілей та мети.
Звичайно на теорії і тим більше таким коротким описом ударів неможливо навчитися без практики та постійних тренувань, і звичайно гарно сплетеного батога. Тому після оволодіння ударами їх варто спробувати на практиці, наприклад збивати кришки від пляшок, зрізати окремі гілочки дерев, кущів, просити когось щоб тримали листок паперу та намагатися різати його,та безліч інших варіантів які можна від не давна знайти в інтернет-мережі.
Можу з впевненістю сказати, що даний набір ударів та їх комбінацій дозволяє використовувати батіг ефективно для самооборони і? –  про це піде мова зараз.

Виристання батога як універсального інструменту.

Батіг – це не лише засіб погону худоби, цирковий елемент покори тварин і звичайно самооборониий девайс, але ще і універсальний інструмент який часто стає в пригоді в повсякденному житті в місті.
Припустимо що у нас порвався рюкзак, чи наприклад щось потрібно відремонтувати шляхом зв’язування – тут то не кожен молодий чоловік може з легкістю похвалитися завбачливістю та дістати з кишені мотузку Батіг же є тією самою мотузкою, навіть канатом, і тому то батіг сплетений з сиром’ятної шкіри чи гарної синтетики може витримати великі навантаження та навіть заклинити щось металеве своєю ручкою.
Ще один яскравий приклад життя в місті: припустимо що в метро на колії впали наші речі і там все під напругою, що робити?, батогом можна дістати будь-який предмет якщо володіти звичайно майстерністю і до того ж так можна допомогти комусь хто потрапив у схожу ситуацію. Або ж наприклад нам потрібно щось збити, зірвати чи зняти з висоти До того ж батіг може бути завжди під рукою як і давні часи так і зараз, на поясі в кільці, що відіграватиме ковбойський стиль; можна просто заправити в штани замість ременя що буде підкреслювати стиль та практичність людини будь-де, наприклад у мандрівці чи на вечірці. Якщо ж ми говоримо про можливість використання батога в сутичках, то має бути система такого собі швидкого витягання.
Будь-що може трапитися з людиною в місті, але батіг допоможе вийти з будь-якої ситуації з успіхом та ще й з усмішкою.
Після того як ми з вами усвідомили що таке батіг та з чим його їдять, а також де його можна використати, поговоримо про те з чого можна зробити батіг для повного задоволення себе та своїх потреб, зважаючи на невеликі фінанси молодої людини що зацікавилася цим всерйоз.

Матеріали для батога. Форми батога. Гібриди та симбіонти:)

По-перше, ще з давніх-давен основним і єдиним матеріалом для виготовлення, плетіння батога були сиром’ятна шкіра з копитних тварин, зокрема рогатої худоби, свині, дикі не хутряні звірі.  Згодом, матеріал не змінився, але з’явилася альтернатива, матеріал що мав кращі характеристики по деяким міркам – це синтетичні шнури та тасьми. Також, можливим матеріалом для батогів можна вважати силіконові стержні, гумові шнури, дроти, троси, ланцюги, талі тощо. Справа в тому що шкіра має багато переваг якщо вона якісна, сиром’ятна та відносно дешева, а так навряд чи є в реальності, тому сучасні спеціалісти говорять про зміну матеріалу для батогів диктовану часовими змінами та технологічним прогресом в сфері хімічної промисловості. Єдине чого боїться синтетика це вогонь. Шкіра ж тримає вогонь, але швидше рветься, дерев’яніє під впливом води та вологи, важча та об’ємніша. Звичайно, багато залежить від того для яких цілей людина хоче собі батіг. Якщо хоче стиль, якість, красу, та сувенір – це шкіряний батіг, якщо ж для практики та постійного використання – це безперечно синтетика, або ж метал. Як же з металу зробити батіг ? – тут мова йде про так звані гібриди та симбіонти, тобто різні матеріали сполучені так, що утворюють точний схематичний макет батога, точніше сказати звуження до кінця та хлопавку. Наприклад металевий ланцюг з метр довжиною має вагу та гнучкість, якщо до одного кінця причепити шкіряний мотузок з крекером – то це можна назвати симбіотном, такий батіг буде хлопати, бити, замотуватися, та грати роль ланцюга для ключів, гаманця, окраси металіста, та потужний ближній бій якшо казати про використання іншого кінця батога тобто ланцюга.
Ефективність такого або ж схожого гібрида полягає у можливості розчеплення, розділення батога на 2 та більше частин шляхом карабинів чи кілець з замками.
Щодо матереріалів з яких взагалі можливо сплести батіг, то такими можна ввжати наступні : шкір замінник, дермантин, шкіра, синтетика, кевлар, джинс, мотузки з натуральних матеріалів типу льону, коноплі, бавовника та ін. З таких матеріалів батоги плетуть за звичай.
*Отже батіг може набувати різних форм та варіацій дивлячись ким та для чого використовуватиметься.
Навчившись плести батоги з різних підручних матеріалів не лише корисно та цікаво, цим можна і заробляти гроші. В інтернет магазинах можна знайти гарні вироби зі шкіри та синтетики, майстрів, замовити з іншої країни та навіть з іншого краю земної кулі.

Під час спостережень, поведінка людей виявилася дуже цікавою:

– коли пересічний громадянин\громадянка бачать батіг, то роблять дивний погляд та усміхаються;
– деякі люди сприймають це без особливих емоцій але все-одно тримають погляд на тому, що зветься батогом;
– є значний відсоток людей що цікавляться та запитують про батіг;
– більшості дівчат подобається коли хлопець володіє батогом:
– хлопці ж навпаки іронічно усміхаються та намагаються особливо не цікавитися батогом на публіці;
– хтось просто фотографує на моб. телефон;
– цікаво також і те, що майже усі люди що брали до рук батіг казали що відчувають силу, владу в своїх руках, стають впевненішими та розправляють плечі!
***Усі ці спостереження доводять нам унікальність батога як предмету побуту в першу чергу.

Що ж стосується особистого ставлення до батога та як Я  взагалі оволодів таким мистецтвом, то це інтернет, відео та тексти форумів людей що також цікавляться батогом.  Після цього мені захотілося десь його придбати. Я почав шукати по магазинам воєнним, сувенірним, на ринках, в секс-магазинах, в інтернеті В інтернеті виявилося дуже дорого, тим більше для простого студента який просто цікавиться, а не є майстром, це було занадто. В секс-шопах були батоги але вони були правду кажучи не бойовими, до того ж на вигляд були занадто дитячими та кольоровими, короткими та взагалі не для того для чого мені б хотілося його мати. Якось Я дізнався від друзів що існує магазин де можна придбати батіг досить недорого. Я придбав собі гарний батіг, метри зо два і почав шукати інформацію як ним володіти. Звичайно знайшов потрібне не одразу. Допоміг інтернет та логіка. Подивився багато відео на ютубі, почитав чудовий збройовий форум ганс.ру та й почав тренуватися. Вже через 2 дні я оволодів кількома ударами батогом і вже міг влучати в велику ціль. Мені сподобалося тримати в руці такий незвичайний та потужний водночас предмет. Під час одного з тренувань, батіг почав рватися і я вирішив його знищити, а точніше розплести та почати плести самому. Коли розплів то побачив що батіг що я придбав не плетений взагалі, а скручений зі шматочків шкіри, мені це не сподобалося. Тоді я почав плести з того що було вдома по книзі Рона Едвардса. І нарешті зараз можу похвалитися власною колекцією з кількох десятків батогів що сплів власноруч з різних матеріалів. Щось дарував друзям, щось хочу продати, а щось звичайно залишаю в себе. Навчився доволі уміло управлятися з батогом і можливо згодом, буду давати майстер класи по володінню та плетінню батога. Була думка написати книгу, особливо після цієї статті. Можливо я це таки зроблю, а поки що, бажаю усім читачам самим спробувати батіг на міцність та практичність ! Слава Україні!