Отож, масони і «всевидюще Око».

Для початку треба все-таки визначитись з тим, а з чого ж бере початок це «всевидюще Око»?

Коли і чому з’явилось? Що спільного цей символ має з масонами?

Ні. Не так.

Що спільного масони мають з цим символом?

Для отримання відповідей на ці питання зазирнемо трошки в нетрі історії.

І так, а бере початок поняття «всевидюще Око» з древнього Єгипту. Це давньоєгипетський міф про Бога Гора (Хора), що віддав своє око батькові Осірісу. Після того, як Осіріс проковтнув око Гора, його розчленоване тіло зрослось. По мотивам цього міфу зображення ока Гора почало використовуватись для символізації жертвопринесення і посмертного воскресіння древніми єгиптянами.

!!! Цікаво, чи не це ж саме символізує «всевидюще Око» для масон.

Отже, міф про око Гора виник в пору розвинутого вождівства і відображав його ідеології і ідеології царської влади ранньої держави. Але уявлення про небесне око, що уособлює сонце, перекваліфікувалось в більш пізній час на божество жіночого роду. Часто око Гора означало Богиню істини Маат, що була пов’язана з культом Ра і носила Імена «дочка Ра» або «око Ра». В різних міфологічних описах відхід цього жіночого божества означало настання хаосу.

!!! Ще одна цікава деталь. Виявляється «всевидюще Око» було повязане з жіночою статтю. Цікаво, чи це знали масони, обираючи собі цей символ. Адже, здається, це є чисто чоловіча організація.

Далі, розглянуті ознаки формування образу Ока космічного Бога, як небесного ока в солярному аспекті (тобто ока оточеного променями сонця), доповнюється ще однією цікавою особливістю. В ритуальній практиці використовувалась також зелена (або малахітова) фарба для розмальовування повік очей. Також застосовувались предмети зеленого кольору, в тому числі зелена косметика, тканина чи одяг. Цей семантичний (тобто емоційне ставлення людей до предметів) ряд включає і такі поняття, як свіжість, удачу, хорошу долю, відродження.

!!! Цікаво, а чи саме тому США обрали як забарвлення своїх купюр саме зелений колір і саме зображення «всевидячого Ока», як символу удачі і відродження…

В контексті виявлення значення розмальовування очей зеленою фарбою, стає можливим зробити висновок, що єгиптяни відтворювали події, відновлюючи повне, ціле око Гора, вкладаючи у свої дії і магічний зміст захисту ока, що дає людям сили протистояти врокам, хворобам, сліпоті (рівноцінній смерті), і гарантує оновлення і відродження після смерті.

Йдемо далі. Щодо використання «всевидячого Ока» на доларових банкнотах США.

Є дуже цікаві відомості з цього приводу:

В 1782 році Око було прийняте як частина символіки зворотньої сторони Великої Печатки Об’єднаних Штатів. На Печатці Око оточене словами «Annuit Cceptis» («воно прихильне до наших починань»).

!!! Доволі таки логічне бажання використати цей символ для Печатки (зважаючи на вище викладені дані щодо походження Ока), чи не так.

Око на Печатці розміщене вище незакінченої піраміди з 13-ма рівнями, що традиційно символізують 13 штатів, що спочатку входили в склад США, і майбутній ріст країни. Узагальнююче значення – те, що Око, або Бог, схвалює процвітання Сполучених Штатів. Можливо, через використання Ока в Великій Печатці, воно використовується і в інших американських печатках і емблемах.

!!! Зображення Великої Печатки США використовується на банкноті вартістю 1 долар. Отже, 13-ть рівнів піраміди – не що інше як існуючі штати на момент створення Печатки. Незакінчена піраміда – майбутній ріст кількості штатів в перспективі розвитку держави. Звідси і всі інші 13-ти значні вичислення з купюри. Як на мене, то досить логічні і закономірні. Тим більше, а чому має бути якесь не рівне дихання у масонів до числа 13? Тільки посилаючись на купюру? А як тоді щодо 12-ти заповідей? Чому тільки 12-ть а не 13-ть?

Наступне, Гор зображається в єгипетській міфології як людина-сокіл, тобто з головою сокола. Символ бога Гора став не сам сокіл, а сонячний диск. Саме тому, в деяких символах око було зображене не як людське, а як око сокола обрамлене не лускою, а пір’ям.

Далі про використання «всевидячого Ока» в архітектурі, на медалях і не тільки.

Коли європейська архітектура стала активно використовувати в якості декоративного елемента «всевидяче Око» (а почалось це в 17-му столітті), прийнято було вважати, що в цьому випадку використовується якась незвично давня, присвячена традиціям символіка. Це дивним чином і правда, і неправда одночасно. Правда – тому що, дійсно, Око зустрічається в символіці багатьох світових культур (починаючи з давньоєгипетських, які ми розглядали). І досить природно пов’язувати з цим символом Божество, яке все бачить. Неправда – тому що ніякої неперервної тисячолітньої традиції (як вважали) «всевидяче Око» в європейському бароко не продовжувало, скоріше стверджуючи нову традицію з надуманою генеалогією. Всупереч розповсюдженій думці, славнозвісне «всевидяче Око» (око в трикутнику, оточене сяйвом) ніяк не пов’язане ні з кабалою, ні з масонством. Іконографічна мова цього символу проста до меж: рівносторонній трикутник – цілковите триєдине Божество, око – всевидяче Провидіння, сяйво – неприступна слава. На появу цього символу в архітектурі повпливала мода в 1419 році на єгипетські символи. А зображення Ока дійсно в цих символах зустрічалось часто.

Також Око використовувалось і в малюванні, і в гравюрах.

В Росії також (ще за часів Петра І) Око активно використовувалось в архітектурному декорі. Лише в самому кінці 18-го століття, коли Око передбачувано ввійшло в використання масонської тематики, Катерина ІІ спробувала накласти вето на його застосування в православній архітектурі.

!!! І саме з цих же причин Око з’являється не тільки в церковній архітектурі, але й в суспільній й державній емблематиці (медалях – нагорода за перемогу 1812 року). До речі, нічого спільного з масонством.

З часом (приблизно з початку 18 століття), цей символ почав викликати незадоволення у всяких прибічників теорії заколотів своїм використанням в середовищах таємних общин і організацій.

А якщо копнути ще глибше, то в Непалі і Тібеті, з набагато давніх часів, зображенням Ока прикрашалась верхня частина ступ: чотири ока по чотирьом частинам світу – значить всевидячі. Так і до цього часу ці ступи і дивляться у всі боки, і здається, що вони і знати не бажають ні про бароко, ні про Катерину ІІ, ні про масонів.

Але це вже зовсім інша історія, не менш цікава і захоплююча своїми таємницями і відкриттями. Може колись спроможусь написати…