Світ будуть вільні муляри

Дійсно купа є речей навколо, про які ми ніби й чули і ніби й мали би знати, але як виявляється або ж не знаємо нічого, або знаємо не те що треба, або знаємо зовсім недостовірні або ж неправдиві факти. Ну от скажімо, є таке собі славнозвісне масонство. А що ми знаємо про нього? Перше, що мабуть постане в асоціативному ряді це або ж зневажливе кляті жидо-масони або назва однойменної кнайпи, яка разом з тим є найдорожчою в Західній Україні (для довідки: попити кавусі з коньячком там можна, але за це Вам доведеться викласти близько 1000 гривень).

Підключаємо логіку і співставляємо нечисленні факти. Жидо-масон то є певно щось ще гірше ніж жид, образ якого постає в уяві як хитрого, оманливого, багатого і такого що нажився на інших сам нічого не роблячи (жодних національних претензій, лиш взяті з літератури і життя образи і поняття). Найдорожча кнайпа знову ж таки попахує нечесністю та грошима. Сходимося в одній точці фінанси. А де фінанси там бруд. Образ постає такий досить негативний. Ну так це, чи ні, ми намагатимемося дізнатись.

Але щоб раніше часу не згущувати хмари і для того щоб всі точно зрозуміли про що ж мова в цій статті трохи передісторії. щоб все було по-чесному жодних упереджених джерел: скористаюсь інформацією з офіційного сайту Великої Ложі України (так-так, в нас така існує, як і існує в Україні масонство).

Масонство (франкмасонство, вільне мулярство) з одного боку – це певна система світогляду, з іншого боку – всесвітнє братство.

Одним з найбільш поширених визначень масонства є „система моралі викладена в алегоріях та проілюстрована символами”.

Саме слово масон означає „каменяр” або „муляр”. Масонські ложі спочатку були ложами (цехами) будівельників, що займались будівництвом храмів. З часом поряд з справжніми будівельниками (так званими „оперативними масонами”) в ложах стали з’являтися люди, які безпосередньо не будували церковні будівлі, але мали на меті будівництво духовного символічного Храму, їх стали називати „спекулятивними” (від англійського „speculative” – теоретичний, гіпотетичний, дослідницький)

Будівництво храмів вимагало від оперативних масонів як значних технічних знань, так і пізнань в філософії, релігії, історії, мистецтві, розуміння символізму і навіть психології. Специфіка їхньої праці зумовила те, що будівники храмів мали право вільно пересуватися Європою, що в умовах феодалізму було вельми суттєво, вони мали і інші привілеї, тому будівники церков іменувалися „франкмасонами” (фр. francmason) „вільними каменярами”. Гадаю, що така можливість вільного пересування не могла не бути використаною представниками набагато древніших сект, орденів, братств, які були піддані осуду та ганінню офіційної церкви.

Високий культурний та освітній рівень «вільних каменярів», привілеї якими вони користувалися приваблювали людей, які шукали знань та духовного розвитку, вступати до масонських лож та ставати спекулятивними масонами. Масонство ввібрало в себе та зберегло багато езотерично-духовних традицій середньовіччя: алхіміки, тамплієри, розенкрейцери, каббалісти та інші. Поступово спекулятивні масони складали більшість членів лож, а згодом діяльність масонських лож стала цілком «спекулятивною».

Як виглядає сучасне масонство? Первинною організацією в масонстві є ложа. Кожен масон має належати до певної ложі. Окремі Ложі об’єднуються у Велику Ложу (в деяких країнах Велика Ложа називається „Великий Схід”). Першою Великою Ложею була Об’єднана Велика Ложа Англії , яка створена шляхом об’єднання чотирьох лож у 1717 р. Кожною ложею керує Достойний Майстер, який обирається ложею, а Великою Ложею керує відповідно Великий Майстер.

Іще одним цікавим фактом є те, що масоном може стати лише чоловік. Жінки до лож не допускаються. При роботах у ложі обов’язково присутня Книга священного слова. В залежності від релігійної належності і світогляду членів конкретної ложі, це, як правило, може бути Біблія, Коран, Тора, або одночасно дві або більше з зазначених книг.

Хоча загалом про історію масонства можна писати багато і навіть дуже багато. Але думаю, що суха історія не наша основна мета. Наразі бачимо досить таки тиху і мирну організацію, чи то братство, як вони себе ж називають. Але якось воно досі не ясно що ж воно таке.

Символіка і термінологія масонства веде початок від знарядь праці каменярів, які були першими братами руху. Кельма, циркуль, схил та інші тлумачаться масонами в значно ширшому сенсі, їм часто надається містичне значення. Загальноприйнятим символом руху є трикутник, усередині якого зображується відкрите око. Стилістично, око часто замінюється  вписане в трикутник коло.

Трикутник, з поміщеним усередину нього оком є знаком просвіти або принципу свідомості, називається Всевидячим Оком або ж Променистою (Променезорною) Дельтою. В символіці всесвітнього масонства це зображення означає владну «вершину» – трикутне око «Великого Архітектора Всесвіту».

 

І я вам скажу поправді скільки не є інформації про масонів, скільки спекуляцій круг тої теми не робиться, а достовірно сказати яку ж саме мету вони переслудють, і чим вони займаються нам дуже важко. Спробую більше про них розкопати і скласти ширше уявлення в своїй наступній статті «Справжнє лице Архітектора Всесвіту».