Увійти

Ви ще не тут? Так ЗАРЕЄСТРУЙТЕСЬ!

Хочете зробити це?

Любов чи кохання?

Поклади ти мене, як печатку на серце своє,
як печать на рамено своє, то сильне кохання,
як смерть, заздрощі непереможні, немов той огонь, -
його жар – жар огню, воно полум’я Господа!

Пісня над піснями

Традиційно в українській мові співіснують два близьких поняття любов і кохання. Над ними, як і над багатьма абстрактними речами точаться дискусії і суперечки. Тут, очевидно, головну роль відіграє не наукове трактування і термінологія, а субєктивне розуміння і уявлення людей про ці поняття.

В цій статті я буду намагатись розглянути ці два поняття із різних точок зору, і спробувати визначити, чи ці поняття є синонімічними, чи все ж це два різних терміни для позначення двох різних почуттів, чи то пак станів душі.

Отже, Любов чи Кохання?

З точки зору української мови ці слова є синонімами, що підтверджують словники. Проте, маємо зазначити, що слово кохати набуло дещо інших відтінків, його парадигма значень доповнилась таким чином, що термін кохати більш широко використовується для позначення виявлення почуття до протилежної статі, чи то скорше просто до іншої людини, в контексті статевого потягу, а не дружніх чи родинних почуттів. Дієслово ж любити традиційно використовується в більш широкому значенні, де обєктом любові може бути будь-що і будь-хто, починаючи від пива, і закінчуючи Батьків

З іншого боку, маємо згадати що такий розподіл утвердився радше неофіційно і з плином часу в сучасних умовах. На давніших етапах розвитку мови різниці між цими поняттями не існувало. Наведемо приклади:

Шевченкове Кохайтеся чорнобриві, та не з москалями навряд доносило нам подробиці вибору партнерів для статевих відносин, але тут малося на увазі саме не любити тих, хто потенційно може розбити серце

Також давній український вираз кохатися в чомусь (напр. кохатися в книжках) це не те, що ви подумали, це означає любити книги.

Корінь цього аспекту лежить у тому, що слово кохати є запозиченням і прийшло в початковому виді як синонім до любити.

Інтерлінгвістичний аспект цього питання також є досить цікавим. При дослідженні термінології кожен порядний дослідник повинен послуговуватись занннями аналогічної термінології з інших мов.

Беремо дієслово любити на різних мовах і отримуємо картину: рос. любить, англ. to love, нім. lieben, поль. Kocha?, ісп. amar, італ. amare, лат. amo.

І лише в деяких мовах, як то українська, для цього поняття існує більше одного терміна. Сюди відноситься польська мова,

Нерозривний звязок і синонімічність цих двох понять підтверджує також факт наявності дієслова розлюбити, подібного якому не можна утворити від дієслова кохати. Звідси маємо Любити розлюбити, кохати розлюбити.

Звідси ми не можемо зробити висновку, що лише обрані вміють кохати, а всі решта народи позбавлені цього прекрасного почуття. Ви ж не думаєте, що і німці і англійці і росіяни не вміють кохати?

За основу ми беремо абстрактність цього поняття. Оскільки поняття не нове, а досить стале, робимо висновок, що описується той самий стан/процес/почуття. В любові вже віками не вигадали нічого нового (окрім термінів хіба), і це є один з найнезмінніших людських почуттів. Отже, бачимо, що поняття таки одне.

З огляду на вищесказане, можу припустити, що люди самі шукають способів розширити рамки цього поняття, і описати за допомогою синонімів, в які вкладають додатковий зміст, різні його аспекти.

Теорія відмінності понять. Таку теорію, саме як теорію, частіше за все ми можемо почути саме від людей, і рідше як конкретне дослідження фахівців. І тут починається найцікавіше: вступає в гру старий добре відомий факт «Quot capita, tot sententiae» (лат. скільки людей стільки думок). Тут не йдеться про лише дві протилежні позиції, а про тотальний плюралізм.

Хоча дві основні позиції виділити таки можна:

- частина людей свято вірить, що кохання це найвищий ступінь любові,

- інша ж доводить, що любов найвищий ступінь кохання.

Суть і масштаби цієї дискусії розтягаються різними деталями, як то наявність чи відсутність штампа в паспорті/шлюбу в церкві, кількість часу разом, наявність/відсутність хімічного потягу, та інші.

Дехто одним із цих термінів намагається описати стан, коли після Х років, саме почуття як таке пройшло, або як часто кажуть трансформувалось і перейшло на новий рівень це стан, коли любов перейшла у стан де є сукупність звички, поваги, турботи, розуміння і всього решта, як правило спостерігається після 3-4 років, або в подружньому житті.

Поняття закоханості ми не розглядаємо, адже це вже стосується трохи іншої теми. Хоча, як для прикладу нагадую, що саме рос. влюбленность має в укр. відповідником закоханість.

Горедослідники любовної термінології. Дуже сумно спостерігати, коли до справи беруться так звані знавці української мови і починають вигадувати свої теорії. Якщо то йдеться про нешкідливі дискусії між людьми зі різними поглядами, то це цікаво і пізнавально, але коли в це починають лізти люди з претензією ��а авторитет, письменники, псевдолінгвісти, псевдопатріоти та інші, це все виглядає не лише неприємно, але й негарно зі сторони, бо така інформація, як правило. знаходиться в публічному доступі.

Особливо огидно, коли за таке беруться люди з яскраво вираженою русофобією, як то пан Андрухович. Адже саме він прилюдно зробив певні заявочки, які вам і наводжу без коментарів:

“Дієслово “кохатися”. Це не зовсім те саме, що “кохати”. Не можу знайти йому російського відповідника. Як російською перекласти “кохатися”? “Трахаться”? “Заниматься сексом”? Дуже хотілося б знайти відповідь на це запитання, бо інакше я буду підозрювати, що росіяни не кохаються, тому і слова в них немає”.

Такі привселюдні виступи неодмінно викликають справедливу реакцію.  Наприклад у статті Олександра Гайдамаки Андрухович. Лидер среди гнили у відповідь на цю цитату читаємо наступне:

Вот хотел обозвать Андруховича моральным уродом, но слово моральный к нему не клеится. Поэтому просто: урод. Урод, а заодно носитель лингвокретинизма. Начнем с широко употребимого «заниматься любовью». Впрочем, это калька с английского, однако же она есть. Тем более, что «кохатися» тоже – не шибко украинское слово. Но это мелочи. Куда важнее, что «кохатися» – это лингвистическое недоразумение. Потому как ближе всего по смыслу к нему глаголы, обозначающие мастурбацию. Ну, смотрите – суффикс «ся», «кохати себе»… А чем эта логика хуже Андруховичевской?

Як бачимо, спекуляції навіть на таку гарну і чисту тему, як любов, можуть бути використані для розпалювання міжетнічної чи міжнаціональної ворожнечі, бо для людей немає нічого святого.

Різноманітні аспекти як термінології, так і самої любові, ще довго непокоїтимуть уми людської раси. І певна річ, любов це як і віра, і мораль і решта абстрактних речей завжди трактуватиметься кожним індивідом субєктивно-індивідуально. І кожен завжди залишиться при своїй думці бажаю всім нам віднайти свою власну істину!

Кохаймося! icon wink Любов чи кохання?

Сподобалось? Поділись з друзями!

livejournal Любов чи кохання?
googleplus Любов чи кохання?
mailru Любов чи кохання?
odnoklassniki Любов чи кохання?
yandex Любов чи кохання?

Переглядів: 4,185

Авторська довідка
Дивний
avatar
Ви наближаєтесь до території підвищеної небезпеки!

Думок: 135

 1. 101
  avatar статистика Зоряна коментує:

  duvnuj каже:

  Не буває секретного добра! Попахує сектою :(

  щось надто часто на спільноті комусь попахує сектою. насправді в реколекціях немає нічого поганого. це як ті самі науки які священники дають парам перед шлюбом.
  zhaczeck каже:

  свої проблеми треба вирішувати самим, бо психологи заробляють на тому

  Нічого поганого не бачу в тому, щоб отримати декілька мудрих порад щодо ситуацій в яких було б складно розібратись самим.
  Те саме стосується і реколекцій, і порад психологів. так, це теж бізнес. і люди заробляють на ваших проблемах гроші,але так само як юридичні чи медичні консультації якби люди могли у всьому розбиратись самим і розуміти все самим, то не було б проблем. але якщо вони є і вони призводять до розлучень, то як то кажуть на війні всі засоби хороші. а те що це геть не по нашому і якось по-американськи-то просто стереотипи, притримуючись яких можна втратити сімю і навіть не зрозуміти чому.

 2. 102
  avatar статистика Зоряна коментує:

  duvnuj каже:

  То от звідки така статистика :lol:

  статистика з якоїсь статті, підтверджена потім словами моєї знайомої що працює психологом. тому з надійних джерел.
  а та пара то одні з тих решти 30%
  duvnuj каже:

  Єдине, що точно норма – це спарюватися.

  бачу ми вже перейшли з філософських дискусій на дуже цікаві теми :-D

 3. 103
  avatar статистика zhaczeck коментує:

  не знаю вже як люди звертаються до сімейного психолога, значить щось пішло не так і пішло по шві..а то не є легко все поставити на місце, як було тому рано чи пізно, як не на тому підгрунті, то на іншому виникне конфлікт і може бути дуже зле
  тому.. якщо все добре, то добре в будь-якому разі. а як зле, то зле і там і там. то моя думка. але життя є життя. теорії тут немає :flirt:

 4. 104
  avatar статистика Зоряна коментує:

  zhaczeck каже:

  а то не є легко все поставити на місце, як було… тому рано чи пізно, як не на тому підгрунті, то на іншому виникне конфлікт і може бути дуже зле…

  якось похмуро воно звучить. зле буває час від часу напевно в усіх парах. то ж стосунки. не все буває гладко. як і не буває ВСЕ добре чи ВСЕ зле. і при кожному конфліктику смішно кудись там звертатись за допомогою, але якщо вже дійсно щось серйозне і сам не можеш то розгребсти, то думаю така допомога зайвою не була б.

 5. 105
  avatar статистика duvnuj коментує:

  Зоряна каже:

  насправді в реколекціях немає нічого поганого. це як ті самі науки які священники дають парам перед шлюбом.

  А піти кудись і потім ходити задоволеним і ще й нікому не розказувати що там сталось то явно не нормально.

 6. 106
  avatar статистика duvnuj коментує:

  До Зоряна:

  Психологи-шмихологи.. то все фігня!

  Береш флєшку, хорошого друга і все стає на свої ��ісця!

 7. 107
  avatar статистика Зоряна коментує:

  duvnuj каже:

  А піти кудись і потім ходити задоволеним і ще й нікому не розказувати що там сталось – то явно не нормально.

  може то просто важко пояснити. не будеш ж уривки тих повчань кидати. може там просто було сказано щось типу рекомендую сходити чи ми дуже раді що пішли. спробуй. це пізнавально і нам допомогло. і т.д.або просто надто особисті були поради і не хотілось особисте розповсюджувати

 8. 108
  avatar статистика Зоряна коментує:

  duvnuj каже:

  Береш флєшку, хорошого друга – і все стає на свої місця!

  і хороший друг тобі каже та нафіг тобі та кобіта яка не вміє борщ український варити!!!? кидай і не думай!!! ти ж такий прікольни!. друзі часто просто стають на твою сторону, навіть не розібравшись в ситуації і на половину

 9. 109
  avatar статистика duvnuj коментує:

  До Зоряна:

  і дійсно.. нафіг мені така кобіта

  До речі, я прікольний! 8)

 10. 110
  avatar статистика zhaczeck коментує:

  До duvnuj:
  :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 11. 111
  avatar статистика Зоряна коментує:

  До duvnuj:
  добре що я вмію готувати той клятий борщ і мені такого ніхто не скаже :-D 8)

 12. 112
  avatar статистика Зоряна коментує:

  duvnuj каже:

  До речі, я прікольний! 8)

  реклама. в спам! :twisted:

 13. 113
  avatar статистика bonnie коментує:

  duvnuj каже:

  Попахує сектою

  та чого ж одразу сектою? Я їздила на реколекції багато разів, проводила там з друзями всі вихідні. Я ж їздила з тими отцями, яких знаю сто літ)) З ними ж поїхала і моя знайома пара. Просто тепер були не молодіжні реколекції, а для подруж, в яких настала криза і стосунках і які не знають, як її подолати..

 14. 114
  avatar статистика bonnie коментує:

  zhaczeck каже:

  свої проблеми треба вирішувати самим, бо психологи заробляють на тому

  а якщо людина просто не знає, як боротися з тою чи іншою проблемою? То хай загребеться, та?
  Врешті, репетитори також заробляють. Справа в тім, що є кваліфіковані спеціалісти, а є просто заробітчани

 15. 115
  avatar статистика bonnie коментує:

  duvnuj каже:

  Саме таким терміном як індивідуальні почуття я би й назвав те, що відчувається через 5 чи 10 років…

  ага, тільки індивідуальні почуття також різні. В жодному разі не можна стверджувати, що у всіх настає отой ідеальний період. В когось сама повага і звичка. Когось може задовольнити сама звичка. Так і живуть. Проте не можна також казати, що крім поваги і звички ніц немає геть в усіх.

 16. 116
  avatar статистика bonnie коментує:

  zhaczeck каже:

  коли женешся, то це через пік хімії

  не так. Часто одружуються власне в той період. І зле роблять, бо дуже багато потім розлучень. Краще той період прожити без одружень.

 17. 117
  avatar статистика bonnie коментує:

  duvnuj каже:

  А піти кудись і потім ходити задоволеним і ще й нікому не розказувати що там сталось – то явно не нормально.

  вам все в діалозі представити чи шо? Люди в загальному розповіли про науки, лекції. Але переказати зміст то не те саме. Тому порадити припотребі туди зїздити.
  Зоряна каже:

  навіть не розібравшись в ситуації і на половину…

  а часто просто говорять аби говорити і аби була причина випити. А відповідати за наслідки своїх порад, гадаю, не будуть

 18. 118
  avatar статистика duvnuj коментує:

  bonnie каже:

  а часто просто говорять “аби говорити” і аби була причина випити. А відповідати за наслідки своїх порад, гадаю, не будуть…

  Шо то у вас за друзі такі.. гірше ГЕСТАПО

 19. 119
  avatar статистика bonnie коментує:

  До duvnuj:
  :-D :-D :-D я не пю, друзі також не напиваються. Та і їх у ролі психологів не використовую :-D
  Знаю не одну особу, яка з найменшої проблеми робить катастрофу і біжить виливати усе друзям. Проьлема росте, бо друзі стають жалюгідними психологами і, намагаючись допомогти, винуватять коханого тієї особи. Людина утверджується в тій думці, що у всьому винен власне її половинка і далі все летить шкереберть

 20. 120
  avatar статистика duvnuj коментує:

  До bonnie:

  Або, ще чого доброго, людина йде пожалітись на коханого/кохану з найменшого приводу і вже через певний час всі друзі дивляться на того коханого/кохану як на найбільшого ворога, а бідолаха навіть не підозрює в чому ж річ

 21. 121
  avatar статистика bonnie коментує:

  Власне! Навіть найкращі друзі не зможуть допомогти у вирішенні інтимних питань. Я проти того, аби їх посвячувати в усі подробиці сімейних суперечок Я йому сказала а він мені Друзі (або ж т. зв. друзі) поговорять і забудуть (або ще гірше памятатимуть і використають у власних інтересах). А нам із вами потім жити і користати з їхніх порад. Гадаю, не варто випробовувати дружбу і кохання, підставляючи їх під обстріл один одного

 22. 122
  avatar статистика Зоряна коментує:

  bonnie каже:

  їх у ролі психологів не використовую

  на жаль часто друзів саме так і використовують замість помийної ями, куди скидують всякий свій душевний непотріб, та ще й при першій ліпшій нагоді. від таких друзів треба триматись подалі. а от мудрі виважені поради деколи бувають доречними, але тільки від тих людей в яких впевнений на всі 100.
  та й плакатись друзям на свої стосунки з коханою людиною дурна справа. зіспувати його імідж в пориві злості легше всього, а відновити вже навряд получиться.

 23. 123
  avatar статистика duvnuj коментує:

  bonnie каже:

  Навіть найкращі друзі не зможуть допомогти у вирішенні інтимних питань.

  Можуть. Найкращі друзі найкращі помічники. Якщо найкращий друг не поможе, то про яких психологів вже говорити

 24. 124
  avatar статистика Зоряна коментує:

  duvnuj каже:

  Найкращі друзі – найкращі помічники.

  тільки тоді коли вони справді переймаються тим, чим ти з ними ділишся.

 25. 125
  avatar статистика bonnie коментує:

  Зоряна каже:

  мудрі виважені поради деколи бувають доречними, але тільки від тих людей в яких впевнений на всі 100.

  а якщо людина вперше потрапила в певну ситуацію (сердечною) і навіть не уявляє, як то все залагодити і яку позицію зайняти. Звідки їй знати, які з порад справді мудрі і виважені?
  duvnuj каже:

  Найкращі друзі – найкращі помічники.

  не завжди. Навіть при дуже великому і щирому бажанні вам допомогти, вони не завжди здатні адекватно оцінити ситуацію (багато з друзів автоматично стають на потерпілу сторону, себто вашу, адже вони ВАШІ друзі). Більше того, деякі з наслідків будете розгрібати усе життя. Бо коліжанка нарадила А як та коліжанка тільки з журналів знає про схожу проблему?

 26. 126
  avatar статистика duvnuj коментує:

  Якщо вони тим не переймаєшся, то вони не найкращі друзі. І взагалі друзями їх можна назвати з великою натяжкою

 27. 127
  avatar статистика bonnie коментує:

  є питання (трохи поофтоплю): за яких умов узгоджується комент? А то вже були приколи, коли після мого ціла сторінка. Коли ж його нарешті узгоджують, то вже ніхто не вертається, шоби прочитати. Вибачайте, але то трохи трафляє.

 28. 128
  avatar статистика duvnuj коментує:

  bonnie каже:

  Більше того, деякі з наслідків будете розгрібати усе життя. Бо коліжанка нарадила… А як та коліжанка тільки з журналів знає про схожу проблему?

  А свою власну голову на плечах вже хіба відмінили?

 29. 129
  avatar статистика bonnie коментує:

  повторю питання, яке я задала Зоряні: а якщо людина не шарить в тих речах? або ж надто юна і не встигла набратись досвіду? Тоді, звісно, спирається на друзів. А потім купа абортів і т д

 30. 130
 31. 131
  avatar статистика duvnuj коментує:

  bonnie каже:

  а якщо людина не шарить в тих речах? або ж надто юна і не встигла набратись досвіду? Тоді, звісно, спирається на друзів.

  Значить треба максимально подумати, опитати найрозумніших друзів, батьків врешті-решт. Або не робити фігні.

  А те, що надто юний хтось піде до психолога така імовірність прямує до нуля. Ні хіба?

 32. 132
  avatar статистика bonnie коментує:

  До Адміністратор:
  дякую, я помітила.

 33. 133
  avatar статистика bonnie коментує:

  duvnuj каже:

  Ні хіба?

  до певної міри. По секрету: в нас в школі якраз і запобігли одному аборту завдяки тому, що існує скринька довіри. Вирішили закінчити школу екстерном, народити маля, а бабця новонародженого всиновить. Десь зараз мали би вже бути пологи. Не думаю, що коліжанки нарадили би кращого.
  Тож я знаю, про що пишу. Звідки інформація? З психологом здружилися))

 34. 134
  avatar статистика Зоряна коментує:

  bonnie каже:

  Звідки їй знати, які з порад справді мудрі і виважені?

  навіть якщо сама не може розібратись в ситуації, то все-одно голова на плечах має бути для того щоб відрізниці нісенітниці це чи мудрі виважені поради.
  bonnie каже:

  Не думаю, що коліжанки нарадили би кращого.

  то злежить які коліжанчи і чим вони думають. якщо головою, то про аборт і мови не могло б бути. треба вміти вибирати тих друзів, які можуть допомогти і виручити в складній ситуації, а не просто пива разом попити.

 35. 135
  avatar статистика duvnuj коментує:

  bonnie каже:

  Звідки інформація? З психологом здружилися))

  OMG!!!

*
*
:) :( ;) :cry: :-D :roll: 8-O :funny: :oops: :-o :crazy: :flirt: :evil: 8) :-| більше »