Знайомтесь: Вікіпедія

Увійти

Ви ще не тут? Так ЗАРЕЄСТРУЙТЕСЬ!

Хочете зробити це?

Знайомтесь: Вікіпедія

Передмова

Wikipedia logo Знайомтесь: ВікіпедіяПро Вікіпедію чули, якщо не абсолютно всі, то принаймні майже усі. Хоча досі мало хто має якесь більш-менш чітке уявлення про те, що це за ресурс. Знайомство більшості користувачів мережі із Вікі закінчувалось на тому, що він знаходив собі шматок інформації, копіював, і закривав вікно. Насправді ж що це за така енциклопедія, для кого вона, хто її пише і як вона функціонує задумувались одиниці. А відповідь на це питання знайшло ще менше людей. Тому саме для всіх тих кому цікаво, але нема часу копирсатись в нетрях у пошуках відповідей на запитання не першої важливості я вирішив зробити цей короткий екскурс за куліси Вікіпедії.

Короткий екскурс у Вікіпедію

Що таке Вікіпедія?

Вікіпедія (англ. Wikipedia) —  загальнодоступна відкрита багатомовна некомерційна онлайн енциклопедія. Підпорядковується американському Фонду Вікімедіа (англ. Wikimedia Foundation Inc). Назва утворилась від назви технології створення сайтів вікі та слова енциклопедія.

Днем народження Вікіпедії вважається 15 січня 2001 року, а батьками Джиммі Вейлз та Ларрі Сенґел.

Гасло: Вільна енциклопедія, яку кожний може редагувати.

Хто пише статті до Вікіпедії?

Ми. Всі ми, користувачі мережі інтернет. Цей проект не має спеціально призначених авторів статей чи редакторів. Натомість, створювати статті та редагувати вже існуючі може будь-хто. Це дає можливість всім бажаючим проявити себе і поділитись власними знаннями. Користувачів, які зареєстровані на сайті проекту та беруть участь у редагуванні статей, називають вікіпедистами.

Зрештою, це не означає що Вікіпедії можна писати будь-що. Окрім чітко визначених правил, існують певні вимоги до написання статей, серед яких і вимога наводити підтвердження викладеної інформації у вигляді списку джерел, посилань на авторитетні інформаційні ресурси. Однак сама Вікіпедія не гарантує істинності свого вмісту.

Що можна додавати у Вікіпедію?

Усі матеріали, які:

а) підпадають під критерії значимості. Тобто інформація визнається значимою за певними параметрами, зокрема за розкриттям її у якихось офіційних джерелах чи ЗМІ. Така інформація вважається енциклопедичною і може бути додана в енциклопедію у якості окремої статті чи як доповнення до уже існуючої.

Тобто, наукова теорія, важливість, доцільність, істинність чи науковість якої не підтверджена документально і не висвітлена в незалежних ЗМІ чи інших публікаціях може бути на цій підставі визнана неенциклопедичною інформацією, що на вікіжаргоні зветься оригінальним дослідженням. З іншого боку, така інформація як перелік казусів і помилок Віктора Януковича абсолютно спокійно себе почуває у однойменній статті.

б) не суперечать умовам авторського права. Дотримання авторських прав досить чітко відстежується у рамках енциклопедії, незважаючи на те, що вона відкрита. Сервери ресурсу знаходять у штаті Флорида, тому він підпадає ще і під місцеві закони.

Тобто, якщо ви скопіюєте у статтю текст просто взятий з якогось іншого сайту, чи завантажите картинку просто скачану в інтернеті, то це все буде безжально видалено після перевірки відповідальними особами.

в) написані з дотриманням нейтральної точки зору. Якщо описується якийсь аспект, то має бути висвітлено як переваги, так і недоліки, як критику, так і схвальні відгуки. Нейтральність та неупередженість при висвітленні фактів та подій є одним із основних енциклопедичних принципів. Інформація, що подана в рекламних цілях і висвітлює факти під відверто субєктивним кутом суперечить принципу Вікіпедії і не допускається для розміщення.

Цікаві факти

printed wikipedia Знайомтесь: Вікіпедія

Вікіпедія, видрукувана на 5000 ст.

Попри критику та існуючі недоліки онлайн-енциклопедія Вікіпедія на сьогодні є одним із найпопулярніших інтернет-сайтів світу. За даними рейтингу вебсайтів Alexa top 500 Global Sites Вікіпедія посідає 7 місце в світі за відвідуваністю, поступаючись лише таким гігантам як Google, Facebook, YouTube, Yahoo!, Windows Live та Baidu, та 8 місце в Україні станом на кінець 2010 року.

Вікіпедія є однією з найбільших енциклопедій в історії людства: англомовна Вікіпедія налічує більше 3 млн статей, що робить її більшою за найбільшу паперову енциклопедію в історії енциклопедію Юнле.

На сьогодні існує 271 мовний розділ Вікіпедії.

Перша україномовна стаття під назвою Атом була створена 30 січня 2004 року.

Україномовний розділ входить в 16 найбільших розділів Вікіпедії: станом на грудень 2010 року кількість статей в Українській Вікіпедії перевалила за відмітку в 250 000.

Сподобалось? Поділись з іншими...

googleplus Знайомтесь: Вікіпедія
livejournal Знайомтесь: Вікіпедія
mailru Знайомтесь: Вікіпедія
odnoklassniki Знайомтесь: Вікіпедія
yandex Знайомтесь: Вікіпедія

Переглядів: 569

Авторська довідка
duvnuj
avatar
Ви наближаєтесь до території підвищеної небезпеки!

Думок: 7

 1. 1
  avatar статистика loreleya коментує:

  Дякую за корисну і цікаву інформацію :) . Для загального розвитку корисно буде.

  пи.си. але я противна і злопамятна. Нащо нам стаття про Вікіпедію, якщо вони сказали, що ми незначущі? Фє, я на них ображена :devilgirl: :crazy:

 2. 2
  avatar статистика Зоряна Крачковська коментує:

  Для себе дізналась багато нового, оскільки признаюсь чесно, що як і більшість людей користувалась Вікіпедією, нічого не знаючи про неї :oops:

 3. 3
  avatar статистика duvnuj коментує:

  До loreleya:
  ну то треба рости, а не ображатись… нехай про нас напише Високий Замок… або Ріа Львів.. :crazy: і будем давати посилання

 4. 4
  avatar статистика Віра коментує:

  З тих пір, себто за два роки, Вікі просунулась на 5-те місце за відвідуваністю (якщо не помиляюсь). Навіть не знаю, чи то тішитись, чи то ні у нас туди заглядають хіба студенти перед здачею курсових ;)

 5. 5
  avatar статистика duvnuj коментує:

  Віра каже:

  у нас туди заглядають хіба студенти перед здачею курсових

  У вас дуже віддалене поняття про Вікіпедію. Тим більше ви самі собі суперечите. Якби туди заглядали лише студенти і лише перед здачею курсових, то відвідуваність була б мало не на нулі.

 6. 6
  avatar статистика duvnuj коментує:

  От, скажімо, якщо узяти статтю Самогубство, і проаналізувати її відвідуваність за останні 90 днів, то ми побачимо що з деякою залежністю від дня тижня і часу доби її відвідуваність приблизно стабільна. Вона складає близько 50 переглядів за добу.

  При цьому, найменша кількість переглядів була зафіксована 31.12.2011 та 01.01.2012 у дні новорічного свята (по 17 переглядів на добу). Найбільший сплеск переглядів (111) був зафіксований 20.12.2011 (допомагайте згадати чим видатний цей день?), та 29.02.2012 (98 переглядів на добу).

  Цікаве спостереження: різкі спади зацікавленості користувачів Суїцидом відбулись 13.01, 27.01, 10.02, 24.02, 07.03. Перші чотири дати припали на пятницю з інтервалом рівно в 2 тижні, а остання припала на переддень вихідних через два тижні від попередніх дат. На рівні із пятницями стабільно низький показник мають і суботи, що слідують за ними.

  Виходить, люди різко перестають думати про суїцид кожних два тижні в останній робочий день. Але про нього активно думали 29 лютого в такий рідкісний день.

  Як бачите, тут прослідковується зовсім інша логіка, навряд чи повязана зі студентами і сесіями.

  Я би міг так само дослідити і інші статті, але все ж то забирає час.

 7. 7
  avatar статистика duvnuj коментує:

  Між іншим, вчора її переглянуло 70 людей, а чи вплине моє посилання на її перегляд, дізнаємось мабуть вже післязавтра!

  Так цікаво вийшло, я би ще поспостерігав :roll:

*
*
:) :( ;) :cry: :-D :roll: 8-O :funny: :oops: :-o :crazy: :flirt: :evil: 8) :-| більше »