Увійти

Ви ще не тут? Так ЗАРЕЄСТРУЙТЕСЬ!

Хочете зробити це?

Подорож в минуле: ІI. Характерники. Таємниця поняття.

Як і було обіцяно, продовжую серію публікацій на тему козацтва-характерництва. Знаю, що зявилися вже люди в нас, які регулярно слідкують за статтями на цю тему. Тому, друзі мої, будуть і наступні дописи icon smile Подорож в минуле: ІI. Характерники. Таємниця поняття.

Нагадаю, попередню статтю можна прочитати тут:

Подорож у минуле: 1. Характерники. Спогад віків.

* * *

Ось такі от ті легендарні і напівміфічні характерники, що апелюють до глибин нашої уяви. Але варта трохи розвіяти пелену загадки, вдавшись до науково-лінгвістичного аспекту цього питання. Що ж насправді означає слово «характерник» і ким були ці загадкові предки?

kozak3 Подорож в минуле: ІI. Характерники. Таємниця поняття.

Il ne fut pas tue, parcequ’il portait un caractere.

— Він не був убитий, оскільки він володів «характером».

Як бачимо з цитати, поняття характерництва в якості військового мистецтва існувало не лише на українських землях, а й у Франції. Зараз можна лише гадати, чи цей термін залишився французам у спадок від давніх галльських жерців — друїдів, чи, може, прийшов туди разом з козаками Богуна і Сірка в часи Тридцятилітньої війни

В давніх історичних джерелах під характерниками мали на увазі воїнів, наділених надзвичайними і навіть надприродними можливостями, що цим виділялись з козацького оточення. Звичне на перший погляд і милозвучне для слов’янського слуху слово навіює нам думки про сильний дух і характер. Але насправді під цим словом криється набагато глибший зміст. Характерниками люди називали людей з властивостями відьмаків, чародіїв, пророків, знахарів. Таких козаків-чаклунів часто також іменували химородниками, галдовниками («галдувати» чаклувати), заморочниками (вони вміли напускати «морок» туман, сон).

Часто в різних джерелах слову «характерник» приписують грецьке походження: «character» – відмінна риса.

sanskrit Подорож в минуле: ІI. Характерники. Таємниця поняття.

Текст на санскриті

Деякі дослідники стверджують, що етимологію цього слова слід шукати за допомогою санскриту – давньоарійської мови. Адже на території України в давнину жили індоарійські племена, частина з яких в 2 тисячолітті до нашої ери вирушили в Індію, а частина залишилась і взяла участь в етногенезі балтійських і слов’янських народів, зокрема українського. Значна подібність між санскритом і мовами балтійських, слов’янських народів свідчить про тісні контакти між цими народами в минулому.

Перша частина терміну «хара» («харе») у перекладі з санскриту означає боже натхнення. Це саме та енергія, якою вміли користуватись характерники.

«Характерники» можуть розшифровуватись також як ті, що володіють центром хара. Звідси й харакірі – випускання життєвої енергії через центр «хара», розташований в районі пупця, до «ірі» Ірію, слов’янського раю; знахар – той що знає хару, з відновлення якої повинне початись будь-яке лікування.

Rigveda Подорож в минуле: ІI. Характерники. Таємниця поняття.

Ведичний текст. Рігведа. Манускрипт

За іншими даними, пояснення слід шукати в Ведах, дав��іх арійських писаннях. Там йдеться про те, що серед другої касти кшатріїв-воїнів існували загони основані з воїнів, що звались «махаратха-ми» і могли самотужки битись проти тисяч. Оскільки префікс «ма-» у санскриті означає великий, то «харатхи» очевидно будуть тими самими характерниками – славетними воїнами з неперевершеним таємним військовим мистецтвом.

За іншими даними – «маха» великий, могутній, «ратха» рать, військо.

Яким би не було істинне походження даного поняття, висновок можна зробити єдиний: явище сягає корінням в давнину і на його розвитку відчутний вплив стику народів, культур, традицій, звідки зародилися й традиції наших предків.

Явище характерництва є певним чином глобальне. Тобто у різних народів існують певні аналоги таких вправних воїнів. Різницю складають техніки, принципи, вірування, соціальні та інші умови розвитку. Таким чином характерників можна порівняти з монахами-архатами (наставники японських ніндзя), цігунами (китайські воїни), берсерками.

Також рекомендую Вам прослухати чудову музчну композицію Характерник групи Реанімація.

Скачати (12 Мб): Реанімація Характерник

Сподобалось? Поділись з друзями!

livejournal Подорож в минуле: ІI. Характерники. Таємниця поняття.
googleplus Подорож в минуле: ІI. Характерники. Таємниця поняття.
mailru Подорож в минуле: ІI. Характерники. Таємниця поняття.
odnoklassniki Подорож в минуле: ІI. Характерники. Таємниця поняття.
yandex Подорож в минуле: ІI. Характерники. Таємниця поняття.

Переглядів: 7,654

Авторська довідка
Дивний
avatar
Ви наближаєтесь до території підвищеної небезпеки!

Думок: 6

 1. 1
  avatar статистика loreleya коментує:

  +1. Дуже цікава стаття. Для себе прочитала багато нового.
  А от мені на думку чогось прийшли філіппінські хілери. Правда, вони не воюють, а використовують свій дар винятково для зцілення. Якщо мені не зраджує память, то характерники теж мали здатність до лікування

 2. 2
  avatar статистика bodyk коментує:

  +2 :) допис супер! Якщо чесно, то навіть і не знаю, як прокоментувати цей допис можу сказати лише одне надзвичайно цікаво

 3. 3
  avatar статистика sophia коментує:

  Якщо замислитись, то й дійсно у світі є дуже багато явищ, котрі неможливо осягнути чи пояснити раціонально, але в тому ж і краса)
  Допис справді вельми пізнавальний і легко читається. ДАВАЙ ЩЕ!!!!!!

 4. 4
  avatar статистика duvnuj коментує:

  тільки для Вас, колеги й стараюсь :)

 5. 5

  [...] популярності, котру здобули дописи  про козаків-характерників, захотілося і зі свого боку потішити спільнотчан [...]

 6. 6
  avatar Шило коментує:

  Словосполучення Характерник у тлумаченні сучасного Хортицького чаклуна-характерника А. Мишко, складаеться з двох слів, та первинного прийменника. Слово хара означае центр життевої єнергії та особистості (в східних магічних та йогічних практиках). Слово терра означае земля. У доказ приводять традиційну позу міфічного козака-характерника Мамая, бойовий танок гопак, та ритуальні заходи характерників, що прямо вказують на цей звязок.

  http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%B8%D0%BA

 7. 7
  avatar статистика duvnuj коментує:

  Дивно, але як слово характерник може бути словосполученням.

  Тлумачення сучасних характерників є дуже цікавим. Може ви поділитесь і інформацією про сучасних представників.

  А щодо етимології цього терміну це ми можемо додати як іще один варіант походження.

  Дякую.

*
*
:) :( ;) :cry: :-D :roll: 8-O :funny: :oops: :-o :crazy: :flirt: :evil: 8) :-| більше »